Охорона і захист лісу

Охорона лісів від пожеж здійснюється відповідно до Лісового кодексу України, Закону України “Про пожежну безпеку” та “Правил пожежної безпеки в лісах України“.

Головним завданням є забезпечення пожежної безпеки в лісі шляхом проведення планових профілактичних заходів, оперативного виявлення  і ліквідації лісових пожеж на території лісового фонду лісогосподарських підприємств.

В зв’язку з передачею в 2013 році до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України лісів Мінагрополітики та інших лісокористувачів, площа лісів збільшилась на 110 тис. га і складає сьогодні 640 тис. га, в структуру управління ввійшло 6 нових підприємств.

Зміни, які відбулися, враховані під час розроблення «Комплексного плану заходів по підготовці підприємств обласного управління лісового та мисливського господарства до пожежонебезпечного періоду 2014 року».

З метою забезпечення охорони лісів від пожеж постійно проводиться моніторинг стану пожежної безпеки в лісових насадженнях.

Відповідно до “Правил пожежної безпеки в лісах України” лісові насадження лісогосподарських підприємств розподілені на 5 класів природної  пожежної небезпеки. Найбільш небезпечним є 1 клас, найменш небезпечним – 5 клас.

До першого класу відносяться насадження хвойних порід віком 40 і менше років в усіх типах умов місцезростання та насадження хвойних порід старші 40 років з індексами 0 (дуже сухі), 1 (сухі). зруби з-під хвойних порід, згарища, загиблі насадження (вітровали, буреломи та інші). П’ятий клас природної пожежної небезпеки – це листяні насадження, не вкриті лісовою рослинністю землі (лісові шляхи, просіки, візири, протипожежні розриви), нелісові землі (крім сіножатей, пасовищ, садів, ягідників).

Розподіл за класами пожежної небезпеки проведено виробничим об’єднанням “Укрдержліспроект” під час проведення базового лісовпорядкування і сьогодні складає:

1 клас – 20 % лісових насаджень (124,0 тис. га)

2 клас – 20 %  (134,0 тис. га)

3 клас –  27 %  (187,4 тис. га)

4 клас –  31 %  (192,2 тис. га)

5 клас –    2 %  (  12,4 тис. га)

Середній клас природної пожежної небезпеки по Волинскьому обласному управлінню лісового та мисливського господарства – 2,8.

        Основними методами спостереження за станом лісових масивів та оперативного виявлення осередків загоряння є:

  1. Стаціонарне візуальне спостереження.
  2. Наземне патрулювання.
  3. Авіапатрулювання лісів.

        Стаціонарне візуальне спостереження здійснюється у світлову пору доби спостерігачами безпосередньо  із пожежних веж за допомогою телевізійних спостережних систем.

Для спостереження побудовано 49 веж. Висота спостережної вежі 35 м. На 30 вежах, у місцях із найбільш небезпечними за природними показниками пожежної небезпеки, встановлено телевізійні системи спостереження.

Спостережні телевізійні системи дають змогу спостерігачу вести візуальне спостереження  за лісовими насадженнями  в радіусі до 20 км у ручному та автоматичному режимах  із диспетчерського пункту  лісництва. В минулому році облаштовано центральний диспетчерський пункту відео спостереження в Маневицькому лісгоспі – один диспетчер може спостерігати одночасно за роботою відеосистем, що розташовані на спостережних вежах в лісництвах.

При виявленні загорянь спостерігачі негайно передають інформацію про їх  місце виникнення черговим лісництв. Черговий лісництва негайно інформує чергового лісогосподарського підприємства.

        Наземне патрулювання здійснюється щоденно. Безпосередньо його виконують у лісових обходах 645 майстрів лісу. Патрулювання здійснюється за маршрутами, затвердженими керівником підприємства і позначеними на схемі лісових масивів у кожному лісництві.

Для патрулювання залучаються такі засоби транспорту, як автомобілі, мотоцикли, коні. Працівники лісової охорони, які здійснюють патрулювання забезпечені підручними засобами для ліквідації лісової пожежі.

При настанні ІІІ-го і вище класів пожежної небезпеки, за погодними умовами  до патрулювання залучаються 20 мобільних груп.  Мобільна група забезпечена автотранспортом  (НИВА ВАЗ-2121), мобільним зв’язком  та необхідними засобами пожежогасіння (2 ранцевих оприскувачі, лопати, відра).

При патрулюванні лісів мобільною групою особлива увага звертається на хвойні молодняки, на місця масового відпочинку, та лісові масиви вздовж автомобільних доріг. Для контролю за рухом транспорту, патрульні автомобілі обладнано GPS-трекерами.

При проведенні наземного патрулювання  працівниками державної лісової охорони ведеться реєстр фізичних осіб та транспортних засобів, які перебувають у лісі на момент патрулювання.  При   реєстрації  працівники лісової охорони ознайомлюють відвідувачів із «Правилами пожежної безпеки в лісах України»,  час і місце  перебування фіксується у спеціальному журналі .

Із настанням 5-го класу пожежної небезпеки за погодними умовами відвідування населенням лісів та в’їзд до них транспортних засобів забороняється.

Порушники Правил пожежної безпеки, виявлені під час патрулювання, притягуються до адміністративної відповідальності.

У 2013 році працівниками державної лісової охорони проведено 1479 рейдів, під час яких виявлено та притягнуто до відповідальності 252 порушники Правил пожежної безпеки.

У випадку виявлення під час патрулювання лісової пожежі засобами мобільного зв’язку інформується черговий  в лісництві.

Працівник  лісової охорони, або мобільна група, які виявили осередок загоряння приступають до його локалізації та ліквідації.

Після отримання повідомлення про лісову пожежу, черговий лісництва негайно повідомляє чергового по лісогосподарському підприємству та лісничого.

Черговий по підприємству повідомляє директора підприємства.

Авіаційне патрулювання лісових масивів здійснює Волинське авіавідділення державного підприємства “Українська державна база авіаційної охорони лісів” (м.Київ, вул. Деревообробна, 1). В 2014 році патрулювання буде здійснюватись літаком АН-2.

Профілактичні заходи по попередженню виникнення лісових пожеж.

       В лісових обходах  працівниками ДЛО облаштовано 640 місць відпочинку (малих рекреаційних пунктів ) для населення області.

Вздовж автомобільних доріг вже функціонує  73 рекреаційнихпункти із стоянками для автотранспорту. Окрім бесідок, місць для розведення вогнищ, влаштовано куточки із агітаційними матеріалами щодо правил перебування в лісі.

Із настанням пожежонебезпечного періоду в лісових масивах перекриваються всі позапланові дороги. У місцях в’їзду в ліс, на таких дорогах буде встановлено 860 шлагбаумів, в тому числі на дорогах державного значення буде встановлено 142 нових металевих шлагбауми, рекомендованих Державним агентством лісових ресурсів України для всіх лісогосподарських підприємств.

На даний час проводиться робота із встановлення в лісових масивах аншлагів, панно та бігбордів на протипожежну тематику.Всього буде встановлено 850 одиниць наглядної агітації.

Для  боротьби  з  лісовими  пожежами  функціонує  21 лісопожежна станція, 49 пожежних  автомобілів, 28 мотопомп, лісопожежний модуль, 16 пожежних  цистерн.

При необхідності відповідно до мобілізаційних планів буде залучено 89 колісних  тракторів з плугами типу ПКЛ -70 та 25 автомобілів  підвищеної  прохідності.