З якими здобутками лісівники Волині входять в осінньо-зимовий період – у відеосюжеті

Чим був особливий цей рік, чи вдалося виконати всі необхідні завдання, про підготовку до зими та Різдвяних свят – йшлося у студії телеканалу «Аверс». На запитання журналіста Вікторії Олещенко відповів головний спеціаліст відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ Анатолій Борсук.

З якими здобутками лісова галузь підійшла до осінньо-зимового періоду

Якщо говорити про здобутки, то напевно найкраще почати з заготівлі насіння, адже вирощування лісу починається саме з цього. У цьому році при плані 25,8 тонн заготовлено 26,1 тонни лісового насіння, це зокрема основні лісоутворюючі породи – сосна звичайна (1400 кг) та дуб звичайний.

  • Навесні цього року лісове насіння, заготовлене в минулому році та на початку 2020-го, було висіяно в лісових розсадниках на загальній площі 12,1 га (план 11 га – 110% плану). Завдяки роботі лісівників та сприятливим погоднім умовам було вирощено 21,5 млн шт сіянців, які будуть використані для лісовідновлення у наступному році. Варто зазначити, що для задоволення потреби лісогосподарських підприємств було заплановани виростити 16,5 млн шт. Тобто можна сказати, що перевиконанням плану на 30% підприємства не лише будуть повністю забезпечені якісним посадматеріалом, але й матимуть певний надлишок, який зможе бути реалізований іншим лісокористувачам, зокрема за межами області.

В 2020 році було заплановано провести лісовідновлення на площі 5464 га, що є фактичною площею зрубів 2019 року. На сьогодні цей показник не тільки виконаний, але й вже проведено всі необхідні роботи на 75 га цьогорічних зрубів (5539 га факт). Крім того, на площі 56 га (план 54 га) створено нові ліси. Це переважно заліснені галявини, біополяни та інші лісові землі, які не були вкриті лісом. На площі 551 га проведено доповнення. Підсумовуючи лісокультурну кампанію, можна впевнено сказати: щорічне завдання – повністю заліснити зруби – лісівниками області було перевиконано. За незімкнутими лісовими культурами проведено догляди на площі 16,9 тис. га при плані 14,7 тис. га.

  • Ще одним дуже важлим завданням, яке завжди стоїть перед лісівниками, є проведення рубок догляду в молодняках. Ці рубки є неприбутковими, адже з них фактично не отримується деревина. Але вони є дуже важливими для формування лісових насаджень бажаного породного складу, формування їх густоти на ранніх роках вирощування. І тут знову ж таки при планових показниках 2019 га  такі рубки було проведено 2123 га (105%).

До досягненнь також можна віднести зменшення площі насадженнь, уражених верхівковим короїдом, яке було досягнуто, в першу чергу, вчасним проведенням санітарно оздоровчих заходів. Якщо на початок року площа уражених ділянок становила 4131 га, то на сьогоднішній день це – 2171 га (в 2017 – 8642 га). Відповідно – завдяки вчасним діям лісівників з кожним роком зменшується і площа санітарних рубок, зокрема суцільних. Якщо по короїду вона у 2019 році становила 2780 га (2142 га за аналогічний період), то станом на 1 жовтня цього року становить 1142 га. Можна сказати що проведення вибіркових та суцільних санітарних рубок з повною ліквідацією порубкових решток протягом останніх років виправдало себе.

  • Враховуючи, що цього року гарячою темою були великі лісові пожежі, то можна сказати впевнено: лісогосподарські підприємства Волинського ОУЛМГ якісно виконали свою роботу в літній період, не допустивши жодної великої лісової пожежі (5-200 га). Це, в першу чергу, зумовлено вчасним та якісним проведенням профілактичних та попереджувальних пожежних заходів.

Основними завданнями, які саме  зараз стоять перед лісівниками, є підготовка ґрунту під лісові культури наступного року та заготівля насіння сосни звичайної. В листопаді-січні проводиться заготівля шишки і подальша її переробка. Тобто висушування шишок на шишкосушарках з метою отримання насіння. Зазвичай щороку для забезпечення потреби в посадматеріалі на наступні роки (в даному випадку на 2022 рік) заготовляється 120 т шишок сосни звичайної,  близько 2 т ялини та 1 т модрини.

Наскільки держлісгоспи готові до новорічно-різдвяних свят

Починаючи з середини листопада і до січня актуальним та важливим завданням для лісівників буде заготівля святкових деревець. Загалом в області створено 288,6 га плантацій новорічних ялинок, з них 42,2 га створено цього року. На цій площі вирощується близько 920 тис. хвойних, з яких стандартні (готові для реалізації) 142 тис. шт. Середня ціна за 1 м ялинку на підприємствах становитиме 60-65 грн. Крім того, на розсадниках є ялинки в горщиках. Але на такі деревця ціни будуть відповідно вищими – від 120 гривень (70-80 см), все залежатиме від розміру та породи. Загалом підприємства готові задовільнити потребу в ялинках у повному обсязі. Зазвичай останніми роками реалізовувалось 70-15 тис. шт.

Придбати ялинки населення та підприємці зможуть безпосередньо біля контор підприємств, лісництв. А також для населення, залежно від умов карантину звичайно, будуть організовані додаткові точки продажу. Інформація про ціни та місця продажу найближчим часом буде опублікована на сайті управління.

Пресслужба Волинського ОУЛМГ

Показати більше

Схожі статті